מדענים ליצור לייזר זעירים באמצעות סילבר חלקיקים

- Jan 06, 2017-

מדענים בפינלנד סללו את הדרך לדור חדש של לייזרים הננומטרי מרביים. חוקרים באוניברסיטת אלטו יצרו לייזר שעובד בחברת קשקשים זעירים כאלה, האור יכול לקפוץ הלוך ושוב רק כמה מאות פעמים.

הלייזר הפלזמה יוצר גלי האור לעין באמצעות מצבי סריג כהה, פעם ראשונה.

לייזרים רוב להסתמך על מראות כדי להפיק את האות משוב הכרחי עבור אור לייזר. הלייזר ננו משתמש קרינה צימוד בין סילבר חלקיקים, במקום זאת. חלקיקים ביצירת לייזר מסודרים במערך תקופתיים, כל חלקיק - מדידה רק 100 ננומטר לרוחבן מעשים כמו אנטנה קטנה.

קלט האנרגיה הנדרשת להנעת אור לייזר מסופק על ידי מולקולות אורגניות פלורסנט. כי הלייזר אור אורכי גל, המרווח בין חלקיקים התאמה, המערך מקרינה שבסיר.

לייזרים קטנה שיכולה להיות שימושית ביותר במדע, אבל הם יכולים גם להיות מאוד קשה לעבוד איתו. במקרה זה, אור לייזר שנוצרו בסולמות קטן כזה יכול להיות קצר מדי כדי להיות יעיל.

חוקרים הילך את הבעיה באמצעות מה שנקרא andquot; modes.andquot כהה;

andquot; מצב כהה ניתן להבין אינטואיטיבית באמצעות בהתחשב אנטנות רגילות: אנטנה אחת, כאשר מונע על ידי זרם, מקרינה חזקה, ואילו שתי אנטנות - אם מונע על ידי זרמים מנוגדים וממוקמים מאוד קרובים אחד לשני--להקרין מעט מאוד, andquot; החוקר Paivi Tormאמר בהודעה לעיתונות. andquot; מצב כהה במערך nanoparticle המניע דומה זרמי ההפך-שלב בכל ננו-חלקיק, אבל עכשיו עם frequencies.andquot אור גלוי;

החוקרים גם מצאו דרך ייחודית אור לברוח מגבולות המערך זעירים.

andquot; על ידי ניצול גודלו הקטן של המערך, מצאנו דרך מילוט עבור האור, andquot; תלמיד תואר שלישי הסביר Heikki Rekola. andquot; לכיוון הקצוות של המערך, חלקיקים להתחיל להתנהג יותר אנטנות רגיל זה מקרין world.andquot החיצוני;

חוקרים מפורט הלייזר החדש שלהםבכתב העת טבע תקשורת.


זוג:ננו-חוט "הדפוס" הפוך לזמין המבוסס על נייר להדפסה אלקטרוניקה הבא:ETEB להשתתף הצג TPCA 2016